Прийнято Закон щодо регулювання у сфері ГМО

Верховна Рада ухвалила в цілому законопроєкт № 5839 «Про державне регулювання генетично-інженерної діяльності та державний контроль за обігом генетично модифікованих організмів і генетично модифікованої продукції для забезпечення продовольчої безпеки». Про це повідомив народний депутат Ярослав Железняк.
Генетично модифікована продукція (далі — ГМ-продукція) — продукція, яка містить, складається або вироблена з генетично модифікованих організмів.
Генетично модифікований організм (далі — ГМО) — будь-який живий організм, у якому генетичний матеріал штучно змінений за допомогою методів генетичної інженерії, що призвело до перенесення, вилучення, або модифікації генів з використанням методів, прийомів, технологій, що дозволяють цілеспрямовано змінити геном організму-реципієнта, в тому числі:
- методів, що передбачають формування нових комбінацій генетичного матеріалу шляхом внесення молекул рекомбінантної нуклеїнової кислоти (вироблених у будь-який спосіб зовні організму) у вірус, бактеріальну плазміду або іншу векторну систему, у тому числу їх включення до організму-реципієнта, в якому вони не були присутні, однак здатні на тривале розмноження;
- методів, що дозволяють редагувати існуючи геном шляхом виключення генів або створення нових комбінацій генетичного матеріалу;
- методів, що передбачають безпосереднє введення в організм спадкового матеріалу, підготовленого поза таким організмом (мікроін’єкції, макроін’єкції та мікроінкапсуляції);
- методів, що передбачають злиття клітин (у тому числі злиття протопластів) або гібридизацію шляхом злиття двох або більше живих клітин у штучний спосіб, в результаті застосування якого виникають живі клітини з новими комбінаціями генетичного матеріалу.
Проєкт Закону є євроінтеграційним, оскільки імплементує 8 актів ЄС у цій сфері, та відповідає міжнародно-правовим зобов'язанням України у сфері європейської інтеграції та відповідним положенням права Європейського Союзу (acquis ЄС).
Документ пропонує низку новацій, зокрема:
- удосконалення системи оцінювання ризиків ГМО щодо можливого впливу на здоров'я людини та навколишнього природного середовища;
- розмежування повноважень органів державної влади з метою усунення дублювання функцій у сфері поводження з ГМО;
- запровадження європейських механізмів державної реєстрації ГМО;
- удосконалення вимог до маркування ГМО-продукції, які не дозволять вводити в оману споживача, а також посилять державний контроль у сфері поводження з ГМО та встановлять відповідальність за порушення законодавства у цій сфері.
У поправках до документа, які було внесено перед другим читанням, забороняється вирощування та ввезення ГМ-кукурудзи, а також вирощування протягом п'яти років ГМ цукрових буряків і ріпаку.
Новий Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та вводиться в дію через три роки з дня набрання ним чинності.
За інформацією офіційного вебпорталу парламенту України та «Економічної правди»