«Зроблено в Україні» та нові правила використання держсимволів у торговельних марках
В Україні стартувала платформа «Зроблено в Україні», яка має стати майданчиком для діалогу між державою та українськими підприємцями.
Зображення торговельної марки «Зроблено в Україні»
Кабінет Міністрів постановою від 23 лютого 2024 року № 197 затвердив зображення торговельної марки «Зроблено в Україні».
Документ ухвалено з метою популяризації товарів українського виробництва, сприяння збільшенню внутрішнього попиту на товари національного виробника та підвищення рівня загальної обізнаності української спільноти про національного виробника.
Відповідно до постанови, Міністерство економіки має забезпечити подання в установленому порядку заявки на державну реєстрацію торговельної марки, а також розробити та затвердити технічний стандарт (брендбук) на основі зазначеного зображення торговельної марки.
Всі підприємства, установи та організації, незалежно від форми власності, зможуть використовувати цю торговельну марку на безоплатній основі.
Нагадаємо, що українці в межах нової державної програми кешбеку «Купуй українське» зможуть отримати компенсацію частини оплати товарів та послуг, що виробляються в Україні. Про це повідомив президент Володимир Зеленський під час презентації платформи «Зроблено в Україні». Він сподівається, що програма кешбеку почне діяти вже цього року. Президент уже дав уряду відповідне доручення щодо розробки програми.
Підприємцям дозволили використовувати у ТМ назву держави, її міжнародний код та імітацію малого Державного Герба
Українські підприємці зможуть офіційно використовувати у своїх торговельних марках назву держави, її міжнародний код, а також імітацію малого Державного Герба.
Відповідний наказ № 19944, який урегульовує процес отримання відповідних дозволів, Міністерство економіки України ухвалило 27 лютого 2024 року.
Цей наказ створює правові умови для діяльності Комісії з надання дозволу на використання в торговельній марці офіційної назви та міжнародного літерного коду держави Україна та/або на включення до зображення торговельної марки імітації малого Державного Герба України. Діяльність Комісії сприятиме захисту національної символіки та забезпеченню відповідності використання офіційних символів держави в комерційних цілях.
У наказі детально визначено завдання та повноваження Комісії, порядок її формування, умови надання дозволів, а також процедурні аспекти подання клопотань та їх розгляду. Також встановлюються чіткі вимоги до клопотань та порядку їх подання, що спрощує процес отримання дозволів для громадян та підприємців.
«Міністерство продовжує роботу з удосконалення нормативно-правового регулювання функціонування державної системи правової охорони інтелектуальної власності в Україні. Новелою наказу стало те, що не тільки громадяни, але й юридичні особи, створені в установленому законодавством України порядку, зможуть тепер реалізувати своє право на використання в торговельних марках офіційної назви та міжнародного літерного коду держави Україна та/або на включення до зображення торговельної марки імітації малого Державного Герба України. Вперше заявники мають можливість отримати дозвіл на включення до зображення торговельної марки імітації малого Державного Герба України, звернувшись до цієї Комісії»
– зазначив заступник Міністра економіки України Віталій Кіндратів.
Детальніше з наказом та його положеннями можна ознайомитися за посиланням.
Нагадаємо, що в Україні дотепер не можна було реєструвати торговельні марки (знаки для товарів і послуг), що зображають чи імітують державні герби, прапори та інші державні символи, офіційні назви держав, емблеми, скорочені чи повні найменування міжнародних міжурядових організацій тощо.
За інформацією Урядового порталу та Міністерства економіки України